AKTUALITY

21
DUBEN 2017


Smetanovo trio získalo BBC Music Magazine Award za album Martinů

Smetanovo trio získalo prestižní cenu BBC Music Magazine Award za kompletní nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. Nejde o první ocenění této nahrávky, od vydání alba u Supraphonu v minulém roce se Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) dočkali uznání jako jsou Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week či TIP časopisu Harmonie.

Foto Richard Sklář

Smetanovo trio bylo nejprve nominováno odbornou porotou v kategorii komorní hudby spolu s nahrávkami souborů Escher String Quartet (Mendelssohn: Smyčcové kvartety č. 5 a č. 6) a Danish String Quartet (Adès: Arcadiana, Nørgård: Quartetto Breve a Abrahamsen: 10 Preludes). O vítězi pak rozhodla veřejnost.

„Radujeme se, a to hned dvojnásobně. Především z toho, že se specifické hudbě Bohuslava Martinů otevírají další mnohé dveře na světová pódia. Jeho triové komorní dílo si určitě zasluhuje pozornost ansámblů po celé zeměkouli a i díky BBC se může v dohlednu stát nedílnou součástí jejich repertoáru,“ říká Jitka Čechová, která za Smetanovo trio převzala cenu 19. dubna v londýnském King´s Place. „Z našeho pohledu nás zcela pochopitelně těší ocenění naší snahy převyprávět komorní hudbu Martinů do co nejsdílnější podoby. Jedná se o velmi pestré dílo, každé trio dýchá naprosto odlišnou atmosférou, umožňuje tak interpretovi ukázat nezměrnou šíři barevných rejstříků kompozičních stylů Martinů. Lákalo a bavilo nás odkrývat emoční hloubku skladeb, zabalenou do leckdy velmi komplikovaných rytmických a polyfonních struktur, ale stále si zachovávající skladatelovu českomoravskou poetickou duši.“

Za svou nahrávku Goldbergovských variací J. S. Bacha získal ocenění v kategorii instrumentalistů také cembalista Mahan Esfahani, který se loni v České republice poprvé představil v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů. Mahan Esfahani je žákem profesorky Zuzany Růžičkové a často uvádí skladby Viktora Kalabise či Bohuslava Martinů.

Více informací zde, oceněné album Smetanova tria je dostupné například na e-shopu Supraphonu.