AKTUALITY

21
DUBEN 2017


Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů: Kantáty z Vysočiny na texty M. Bureše

Vychází další svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje čtyři kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů komponované na texty Miloslava Bureše. Souborné vydání realizuje pro nakladatelství Bärenreiter tým Institutu Bohuslava Martinů s finanční podporou Nadace Bohuslava Martinů, Grantové agentury ČR a Státního fondu kultury. Editorem tohoto svazku je Vít Zouhar.

Bohuslav Martinů:

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK, H 354
LEGENDA Z DÝMU BRAMBOROVÉ NATI, H 360
ROMANCE Z PAMPELIŠEK, H 364
MIKEŠ Z HOR, H 375
         

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů VI/2, sv. 3

Editor Vít Zouhar

BA 10575-01 partitura v plátěné vazbě (25,5 x 32,5 cm)
· první vědecko-kritické vydání
· detailní předmluva a kritická zpráva (obojí v angličtině a češtině) od editora
· faksimile důležitých pramenů

Čtyři komorní kantáty na texty Miloslava Bureše vznikly v intenzivním tvůrčím období let 1955–1959. Bohuslav Martinů v té době dokončil řadu významných děl, mimo jiné Epos o Gilgamešovi, H 351, nebo Řecké pašije, H 372 I a II. Kantáty tvořící tento svazek jsou tematicky i jazykově spjaty s českým prostředím, výrazně však přesahují regionální kontext. Dramaturgií, syžetem, námětem i zpracováním korespondují se skladatelovým konceptem moderního hudebního divadla. Motivy návratů či hledání identity se objevují v jeho operách, kantátách, sborech i písňových cyklech od 30. let, podobně jako kompoziční prostředky, navazující na folklorní východiska, které v nich použil. A právě Burešovo civilní propojování citací a stylizací českého folkloru s archetypy rituálů a legend bylo jedním z hlavních důvodů, proč jeho verše tak silně oslovily Martinů, proč se k nim vracel a proč je v kantátách zhudebnil.

Kritická edice eliminuje dílčí nesrovnalosti, chyby a řešení, která provázela dřívější vydání (doplnění chybějících textů, vokálů, dynamiky, tempových změn atd.) a která nebyla v souladu se záměry skladatele. Reflektuje dokumenty, z nichž mnohé byly považovány za ztracené nebo nezvěstné (textové předlohy, neznámá Burešova korespondence atd.) a na základě posledních nálezů nově objasňuje vznik, provozování a dobový kontext kantát.