AKTUALITY

Film o Martinů nominován na cenu Asociace českých kameramanů

Film režiséra Jakuba Sommera Můj život s Bohuslavem Martinů je nominován na cenu Asociace českých kameramanů. Práce kameramana Viktora Smutného byla vybrána mezi nejlepší v českých dokumentárních filmech.
Více

Toccata e due canzoni na ČT art

ČT art uvede 7. února 2022 v 20:15 záznam koncertu k příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie, na kterém vedle francouzských autorů zazněla také Martinů Toccata e due canzoni, H 311
Více

Nová publikace o Martinů a Novákovi

Nová publikace dokumentující vztah skladatele Jana Nováka (1921–1984) k jeho učiteli Bohuslavu Martinů v letech 1947–1959 přináší na základě shromážděných pramenů nové skutečnosti z tvůrčího a osobního života obou skladatelů. Dvojjazyčnou knihu s názvem „Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu“ v těchto dnech vydává Masarykova univerzita. Autory monografie jsou Martin Flašar z Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity v Brně a Pavel Žůrek z Institutu Bohuslava Martinů. Podstatnou část práce tvoří rekonstrukce kontextu československé kulturní politiky přelomu 40. a 50. let s detailními ukázkami rétoriky a postojů konkrétních aktérů, které ústily v obecnější trendy v přijímání a hodnocení díla B. Martinů i J. Nováka.
Více

Rok 2021 byl v New Yorku rokem výročí příjezdu Bohuslava Martinů

České centrum v New Yorku naplnilo dvanáct měsíců roku 2021 řadou programů spojených s připomínkami 80. výročí připlutí skladatele Bohuslava Martinů do New Yorku a jeho pobytu a tvorby na východním pobřeží Spojených států v následujících letech. Součástí oslav byly dvě výstavy v Galerii Czech Center New York, několik živých koncertů amerických i českých a slovenských interpretů v České národní budově na Manhattanu a dále mistrovské kurzy, skladby znějící online a připomenutí historických souvislostí v podání známých osobností české hudby.
Více

Novým ředitelem Nadace Bohuslava Martinů je Irvin Venyš

Nadace spravující pozůstalost skladatele Bohuslava Martinů má od Nového roku nového ředitele, doc. Irvina Venyše. Doposud pozici zastával prof. Jiří Hlaváč, vedení symbolicky předal na posledním koncertě festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Martinů Loutky v audiovizuálním projektu souboru Baderna Moderna

Projekt Od dvojčat Harlekýna a Kolombíny po ozvěny v Pierotovi je debutem ansámblu Baderna Moderna, souboru brazilských klasických hudebníků zaměřeném na současnou hudbu. Hudební a narativní dílo je založeno na Loutkách, souboru klavírních skladeb B. Martinů. Brazilská novinářka Claudia Piccazio napsala pro projekt příběh inspirovaný Martinů hudbou.
Více

Třetí číslo Martinů Revue 2021 patří novému filmu

Poslední číslo časopisu Martinů Revue v roce 2021 se věnuje filmu Můj život s Bohuslavem Martinů, který měl v době příprav premiéru. Obsahuje rozhovor s režisérem Jakubem Sommerem, ve kterém vysvětluje svůj záměr přiblížit hudbu a osud skladatele širšímu a mladšímu publiku. Číslo dále informuje o posledním svazku souborného kritického vydání, kterým je partitura opery Ariadna, H 370. Článek Moniky Holé se zabývá zimními radovánkami manželů Martinů v zasněžené Poličce a osudem fotek, které při tom vznikly. Aleš Březina v rozhovorech probírá Martinů symfonie s Jakubem Hrůšou a operu Slzy nože, H 169 s Kateřinou Knežíkovou a Markétou Cukrovou, které se podíleli na její speciální „karanténní“ inscenaci s berlínským Deutsches Symphonie-Orchester.
Více

Americký muzikolog Michael Beckerman převzal cenu Gratias Agit

Hudební historik a profesor Michael Beckerman dostal v New Yorku od zástupců Ministerstva zahraničí cenu Gratias Agit za dlouhodobou podporu české kultury, české hudby a českých skladatelů v New Yorku a ve Spojených státech.
Více

Koncert Moravské filharmonie na Dnech B. Martinů zrušen

Koncert v sobotu 4. prosince, na kterém měla vystoupit Moravská filharmonie Olomouc a violistka Kristina Fialová, se z důvodu karantény orchestru bez náhrady ruší. Vstupné bude posluchačům vráceno. Večer festivalu Dny Bohuslava Martinů měl patřit tvorbě Martinů a Italské symfonii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Náhradu orchestru v tak krátkém čase nelze zajistit a koncert se ruší.
Více

Josef Špaček & Jakub Hrůša | Koncert pro housle a orchestr č. 1

Pátek 3. 12. 2021 První houslový koncert Bohuslava Martinů přednese umělecký partner České filharmonie Josef Špaček, na závěr zazní Sukova Pohádka léta. Koncert je možné sledovat také online.
Více

Koncert k 80. výročí Martinů v New Yorku

V úterý 30. listopadu proběhl v Českém centru v New Yorku slavnostní koncert k 80. výročí příjezdu Martinů do USA. Skladby, které skladatel na napsal během svého působení v New Yorku, nastudovali studenti Mannes School of Music, kde Martinů osm let působil. Záznam koncertu je volně přístupný posluchačům po celém světě.
Více

Premiéra filmu Můj život s Bohuslavem Martinů na ČT2

V úterý 30. 11. v 21:45 odvysílal druhý kanál České televize televizní premiéru filmu Můj život s Bohuslavem Martinů režiséra Jakuba Sommera, film je možné nadále shlédnout online.
Více

V soutěži Martinů zvítězili violoncellista Vilém Vlček a barytonista Robin Červinek

V Soutěži Nadace Bohuslava Martinů letos soupeřili mladí interpreti v kategorii violoncello a zpěv. První cenu získali violoncellista Vilém Vlček a barytonista Robin Červinek. Spolu s dalšími laureáty se představili na koncertě vítězů v neděli 28. listopadu. Soutěž již 26 let probíhá v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Začínají Dny Bohuslava Martinů

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 22. listopadu otevírá festival věnovaný tvorbě Bohuslava Martinů. Letošní ročník dává velký prostor symfonické hudbě, v sále Martinů Lichtenštejnského paláce uvítá tři mimopražské orchestry. Vystoupí také přední komorní soubory a vítězové interpretační soutěže.
Více

Premiéra seriálu Šest symfonií Bohuslava Martinů na ČT art

Na televizním kanálu ČT art nyní můžete sledovat každý pondělní večer pořad Šest symfonií Bohuslava Martinů. Doprovodný komentář připravil Aleš Březina v rozhovoru s Jakubem Hrůšou. Odvysílané díly najdete na webu České televize.
Více

Dny Bohuslava Martinů připravily bohatý program orchestrální a komorní hudby

Festival, který nese jméno slavného poličského rodáka, se po roce vrací na koncertní pódia. Sál Martinů přivítá v listopadu a prosinci nejmladší interpretační generaci na soutěži Nadace B. Martinů i renomované hudebníky jako jsou klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Michal Kaňka nebo klarinetistka Ludmila Peterková. Hostovat bude Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Festival nabídne i úspěšné komorní soubory, klavírní Quasi Trio, Klavírní kvarteto Josefa Suka a smyčcový Apollon kvartet. Po loňské vynucené online podobě doufá pořadatel, Nadace B. Martinů, v obnovení tradičního průběhu. Má na co navazovat, festival letos slaví již 27. ročník.
Více

Premiéra nové inscenace Řeckých pašijí v Janáčkově divadle

Opera Národního divadla Brno připravila novou inscenaci Martinů opery Řecké pašije, H 372. Představení vzniklo již loni pro festival Janáček Brno, premiéry se však dočkalo až 5. 11. 2021 a několika repríz ho čeká v listopadu a na jaře příštího roku. Režijně dílo připravil Jiří Heřman, hudebně nastudoval Robert Kružík.
Více

Guarneri Trio Prague vystoupí na podporu Institutu Bohuslava Martinů

Na sedmém benefičním koncertu na podporu činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupí Guarneri Trio Prague. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze a zazní na něm skladby D. Šostakoviče, L. Fišera a samozřejmě i B. Martinů.
Více

Fotoreport: Autogramiáda knihy Hrůša o Martinů

Autogramiáda knihy Hrůša o Martinů se uskutečnila v pondělí 20. září 2021 od 10 do 11 hodin v Café Rudolfinum (Sloupový sál) v Praze. Děkujeme všem zúčastněným za příjemné dopoledne!
Více

Děti ze ZUŠ Kladno hrají Martinů pro České centrum v New Yorku

Děti ze Základní umělecké školy v Kladně nahrály při příležitosti roku Martinů jeho skladby pod vedením paní ředitelky Ing. Michaely Bernáškové. Základní umělecká škola Hynka Kubáta působí v Kladně již více než 70 let. V roce 2022 si připomene 75. výročí od zahájení jejího provozu. V posledních letech podporuje výuku multimediální tvorby a spolupracuje se studiem Fabrika. Výsledkem této spolupráce jsou videa, která žáci připravili ke 180. výročí narození A. Dvořáka a k uplynulému 130. výročí narození B. Martinů.
Více
Zobrazuji aktuality 41 - 60 z 482
← Předchozí stránka   Další stránka →