AKTUALITY

Večer s Bohuslavem Martinů na festivalu Zlatá Praha

Mezinárodní festival Zlatá Praha uvede v premiéře hraný dokument o Bohuslavu Martinů z produkce České televize. Na slavnostním večeru 24. září 2021 bude promítána také ukázka z chystaného cyklu nahrávek symfonií B. Martinů, o kterých v dokumentu vedou dialog dirigent Jakub Hrůša a muzikolog a ředitel Institutu BM Aleš Březina.
Více

IBM pořádá workshop digitální muzikologie

Série mezinárodních workshopů o digitální muzikologii projektu Old Myths New Facts pokračuje třetí sadou přednášek, tentokrát pod záštitou Institutu B. Martinů. Workshop představí aktuální stav digitálních edic pro moderní notaci, především v projektu digitálních edic Mozartovy hudby. Workshop proběhne virtuálně a v angličtině, ve dnech 23. a 24. září. Více viz: https://www.smnf.cz/en/news/Digital-Humanities-in-Not-So-Early-Music-Research-2021-3-State-of-the-Art-Modern-Digital-Editions/
Více

Jakub Hrůša bude v Rudolfinu podepisovat svou knihu esejů o B. Martinů

Jakub Hrůša je nejen šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a umělcem s celoročním angažmá po celém světě, ale také prezidentem International Martinů Circle. Pro mezinárodní spolek příznivců poličského rodáka sepsal knihu esejů Hrůša o/on Martinů. Dvojjazyčnou publikaci představí 20. září na autogramiádě v neorenesančních prostorách pražského Rudolfina.
Více

SOČR natočil pozdní skladby Martinů

Skladby Bohuslava Martinů, které vznikaly ke konci jeho života v letech 1953 až 1958 – Fresky, Paraboly a Rytiny – jsou hluboká, výjimečná a skutečně vrcholná díla. Jejich krása však stále ještě není dostatečně doceněna. Nová nahrávka Symfonického orchestru Českého rozhlasu s renomovaným dirigentem Tomášem Netopilem dává naději, že se to změní.
Více

Klavírní trio České filharmonie zvítězilo s nahrávkou Bergerettes v soutěži ve Vídni

Klavírní Trio České filharmonie vyhrálo ve své kategorii mezinárodní soutěž Vienna International Music Competition. Díky nahrávce Bergerettes, H 275, od Bohuslava Martinů, kterou Jiří Vodička, Martin Kasík a Vladimír Petr natočili v dobové stylizaci, zahájí tuto sezonu ve vídeňském Musikvereinu na Koncertě vítězů.
Více

V Poličce chystají oslavy 130 let od narození Bohuslava Martinů

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce ve spolupráci s kulturním centrem Tylův dům pořádá dvě akce k oslavě narození světově známého skladatele Bohuslava Martinů v jeho rodném městě Polička. Obě se konají v rámci Martinů festu, jehož letošní ročník proběhne od 28. srpna do 13. září.
Více

Sochař Milan Knobloch by se dnes dožil 100 let. Připomíná ho výstava v Poličce

10. srpna uplyne rovných 100 let od narození Milana Knoblocha. Osobnost a dílo tohoto umělce si budeme moci připomenout mini-výstavou v poličském muzeu (k vidění po celou sezónu), v den výročí, tedy 10. srpna 2021 v 18 hodin pak proběhne vzpomínkový akt v parku u sochy B. Martinů.
Více

Vyšlo druhé číslo letošního Martinů Revue!

Nové číslo Martinů Revue právě přišlo z tiskárny! Věnuje se dalšímu Martinů ranému baletu – tentokrát Istar, H 130, který byl dokončen před sto lety. Číslo také připomene důležitá životní výročí (Gregory Terian, Michael Crump, Michael Beckerman) a křest předposledního svazku Souborného kritického vydání, který obsahuje poslední dva Martinů klavírní koncerty. Na obálce tohoto čísla proto najdete patrona tohoto svazku Garricka Ohlssona a šéfredaktorku vydavatelství Bärenreiter Praha Evu Velickou. Violoncellista Petr Nouzovský se ohlíží za zkušeností nahrání celého Martinů díla pro violoncello. Připomínáme také výjimečné zásluhy Václava Noska v propagaci těch nejzajímavějších skladatelových jevištních děl.
Více

Prohlédněte si fotoprojekt Martinů v Americe, součást výstavy Czenglishman v New Yorku

Výstava Czenglishman v New Yorku je po celé léto k vidění v prostorách Českého centra New York. Výstavu připravilo centrum v rámci cyklu programů 2021 – Rok Martinů v Americe ve spolupráci s Institutem Bohuslava Martinů v Praze. Zachycuje významné americké období skladatelova života (1941–1953 a krátce také 1956). Nedílnou součástí výstavy je soubor fotografií Martinů v Americe, který na jaře 2021 připravila česká fotografka žijící v New Yorku Kateřina Dvořáková Manková. Fotoprojekt je k dispozici také online.
Více

Opera Ariadna je desátým svazkem souborného vydání. Partitura byla pokřtěna na Smetanově Litomyšli

Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů, ambiciózní projekt Nadace B. Martinů, edičně připravovaný Institutem B. Martinů a vycházející v nakladatelství Bärenreiter, úspěšně pokračuje již desátým svazkem, operou Ariadna. Nová publikace byla pokřtěna 30. června na zámku Nové Hrady před předpremiérou představení Třikrát Ariadna, které spojilo trojí zhudebnění antického mýtu, Monteverdiho, Bendu a samozřejmě Martinů.
Více

Opera Ariadna na festivalu Smetanova Litomyšl

Jednoaktová opera Ariadna, H 370 Bohuslava Martinů na skladatelovo libreto podle divadelní hry Georgesa Neveuxe Návrat Théseův bude třikrát uvedena na začátku festivalu Smetanova Litomyšl. Večery 1., 2. a 3. července je na zámku Nové hrady připraven program nazvaný Třikrát Ariadna ze tří různých zhudebnění starořeckého příběhu Ariadny a Thésea.
Více

V Alžíru byla otevřena výstava o Martinů

U příležitosti Svátku hudby uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Alžíru ve spolupráci se Velvyslanectvím Francie dne 23.6.2021 v prostorách Francouzského institutu vernisáž poměrně rozsáhlé výstavy o životě a díle Bohuslava Martinů, kterou připravil Institut B. Martinů. Jedná se o dvacet velkých panelů, které textem i obrazem velmi zdařile přinášejí nejrůznější informace o autorovi i jeho době, a to s využitím dobových dokumentů jako jsou plakáty, fotografie, recenze či autorovy vlastní ilustrace.
Více

Před pěti lety zemřel muzikolog Harry Halbreich

Před pěti lety, 27. 6. 2016, zemřel významný belgický znalec české hudby, muzikolog Harry Halbreich, centrální osobnost bádání o Bohuslavu Martinů. Sestavil katalog děl Bohuslava Martinů, který je srovnatelný Köchelovým katalogem děl W. A. Mozarta. Podruhé vyšel v přepracované podobě v roce 2007 a stal se ve světě synonymem bádání o tomto skladateli.
Více

Nadace Bohuslava Martinů připomíná medailí sochaře Milana Knoblocha, autora poličského památníku

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a náhrobní desky manželského páru Martinů.
Více

Martinů Voices zazpívaly na podporu Institutu B. Martinů

Na šestém benefičním koncertu na podporu činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupil sbor Martinů Voices. Koncert, který byl původně plánován na 9. 11. 2020, se uskutečnil v pondělí 7. června 2021 v zahradě Vratislavského paláce.
Více

Studenti JAMU provedli Hlas lesa a Veselohru na mostě

Studenti operního zpěvu na hudební fakultě JAMU v Brně nastudovali dvě jednoaktové opery Bohuslava Martinů. Premiéry proběhly z důvodu vládních opatření bez diváků, záznam z Divadla na Orlí je do konce června k dispozici ke zhlédnutí na YouTube kanálu brněnské akademie.
Více
Zobrazuji aktuality 21 - 40 z 434
← Předchozí stránka   Další stránka →