AKTUALITY

Serenády a Koncert pro cembalo | NeoKlasik orchestr

Pondělí 25. dubna 2022, 20:00 NeoKlasik orchestr hraje Serenády č. 1 a 3 a Koncert pro cembalo a malý orchestr
Více

Slzy nože | Opera HAMU a NeoKlasik orchestr

Neděle 15. května 2022, 19:30 Opera HAMU a NeoKlasik orchestr uvede jednoaktovku Slzy nože v rámci projektu Zpráva o stavu neživém
Více

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů letos patří houslím a komorním souborům s klavírem

V interpretační Soutěži Nadace Bohuslava Martinů budou letos 25. a 26. listopadu soutěžit mladí hudebníci v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. Povinným repertoárem jsou skladby Bohuslava Martinů, díla světové literatury a čeští autoři druhé poloviny dvacátého století. Přihlášky je možné podat do konce června.
Více

Dua pro housle a violoncello na novém CD Špačka a Jamníka

Cesty. Kde se cesty kříží a kde rozcházejí, jaké si sami vybíráme a jaké jsou osudové a nevyhnutelné: to je prizma, kterým se houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník podívali na díla Leoše Janáčka, Gideona Kleina, Bohuslava Martinů a Ervína Schulhoffa, napsaná v rozmezí pouhých pětatřiceti let 20. století. Album Cesty vydává 22. dubna 2022 Supraphon na CD i v digitálních formátech v mezinárodní distribuci.
Více

Kuchyňská revue | Český spolek pro komorní hudbu

4. dubna 2022 Suity z jazzového baletu z roku 1927 a z baletní hudby pro sedm nástrojů z roku 1918.
Více

K pařížské epizodě Adolfa Loose a Jana Zrzavého

23. 3. 2022 Online přednáška PhDr. Dagmar Černouškové o kontaktech Adolfa Loose s Janem Zrzavým, Bohuslavem Martinů a dalšími umělci v meziválečné Paříži.
Více

Aktuální výstavy

V současné době je možné navštívit dvě hudební výstavy, na kterých je mimo jiné připomenuto i dílo Bohuslava Martinů.
Více

Písničky na jednu stránku nahrány v orchestrální úpravě Jiřího Temla

Sopranistka Karolína Janů nahrála Písničky na jednu stránku, H 294 Bohuslava Martinů v orchestrální úpravě Jiřího Temla. Sólistka zpívá s Plzeňskou filharmonií pod vedením Chuheie Iwasakiho. Nové CD vydalo německé vydavatelství Ars Produktion. Skladatel Jiří Teml je bývalý člen Dozorčí rady Nadace Bohuslava Martinů. Orchestrální aranž Písniček vytvořil v roce 1997, instrumentoval také Cigánské melodie, op. 55 Antonína Dvořáka, které jsou na CD rovněž k poslechu.
Více

Recenze: Symfonie č. 1 v New Yorku

Dirigent Jakub Hrůša provedl s New York Philharmonic Symfonii č. 1, H 289 Bohuslava Martinů! Po tři večery 10. – 12. února 2022 rozezněla spolu s díly Zoltána Kodályho a Ference Liszta newyorskou Alice Tully Hall. Americká média o koncertu referují nadšeně a kvitují první provedení této symfonie Newyorskou filharmonií.
Více

Prof. Ivan Štraus jubilantem

Profesor Ivan Štraus, významný český houslista, pedagog a emeritní předseda Správní rady Nadace Bohuslava Martinů oslavil 13. února 2022 své 85. narozeniny. Správní a Dozorčí rada NBM blahopřejí k životnímu jubileu.
Více

Online přednáška: Evropan Adolf Loos

Série přednášek PhDr. Dagmar Černouškové o významném brněnském architektovi Adolfu Loosovi, který se znal i s Bohuslavem Martinů.
Více

Ozvěny festivalu Dny B. Martinů

Dvacátý sedmý ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů proběhl v prosinci za zvýšených pandemických opatření v Praze. Pro všechny, kteří krásné skladby v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce nemohli vyslechnout naživo, nyní Nadace B. Martinů zpřístupňuje záznamy čtyř festivalových večerů.
Více

Nahrávka SOČRu v užším výběru cen Anděl

Nahrávka pozdních skladeb Bohuslava Martinů (Fresky, Paraboly, Rytiny), kterou jako CD vydal Supraphon v září 2021, se dostala do užšího výběru hudebních cen Anděl v kategorii klasika. Symfonický orchestr Českého rozhlasu vede dirigent Tomáš Netopil.
Více

Film o Martinů nominován na cenu Asociace českých kameramanů

Film režiséra Jakuba Sommera Můj život s Bohuslavem Martinů je nominován na cenu Asociace českých kameramanů. Práce kameramana Viktora Smutného byla vybrána mezi nejlepší v českých dokumentárních filmech.
Více

Toccata e due canzoni na ČT art

ČT art uvede 7. února 2022 v 20:15 záznam koncertu k příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie, na kterém vedle francouzských autorů zazněla také Martinů Toccata e due canzoni, H 311
Více

Nová publikace o Martinů a Novákovi

Nová publikace dokumentující vztah skladatele Jana Nováka (1921–1984) k jeho učiteli Bohuslavu Martinů v letech 1947–1959 přináší na základě shromážděných pramenů nové skutečnosti z tvůrčího a osobního života obou skladatelů. Dvojjazyčnou knihu s názvem „Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu“ v těchto dnech vydává Masarykova univerzita. Autory monografie jsou Martin Flašar z Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity v Brně a Pavel Žůrek z Institutu Bohuslava Martinů. Podstatnou část práce tvoří rekonstrukce kontextu československé kulturní politiky přelomu 40. a 50. let s detailními ukázkami rétoriky a postojů konkrétních aktérů, které ústily v obecnější trendy v přijímání a hodnocení díla B. Martinů i J. Nováka.
Více

Rok 2021 byl v New Yorku rokem výročí příjezdu Bohuslava Martinů

České centrum v New Yorku naplnilo dvanáct měsíců roku 2021 řadou programů spojených s připomínkami 80. výročí připlutí skladatele Bohuslava Martinů do New Yorku a jeho pobytu a tvorby na východním pobřeží Spojených států v následujících letech. Součástí oslav byly dvě výstavy v Galerii Czech Center New York, několik živých koncertů amerických i českých a slovenských interpretů v České národní budově na Manhattanu a dále mistrovské kurzy, skladby znějící online a připomenutí historických souvislostí v podání známých osobností české hudby.
Více

Novým ředitelem Nadace Bohuslava Martinů je Irvin Venyš

Nadace spravující pozůstalost skladatele Bohuslava Martinů má od Nového roku nového ředitele, doc. Irvina Venyše. Doposud pozici zastával prof. Jiří Hlaváč, vedení symbolicky předal na posledním koncertě festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Více

Martinů Loutky v audiovizuálním projektu souboru Baderna Moderna

Projekt Od dvojčat Harlekýna a Kolombíny po ozvěny v Pierotovi je debutem ansámblu Baderna Moderna, souboru brazilských klasických hudebníků zaměřeném na současnou hudbu. Hudební a narativní dílo je založeno na Loutkách, souboru klavírních skladeb B. Martinů. Brazilská novinářka Claudia Piccazio napsala pro projekt příběh inspirovaný Martinů hudbou.
Více

Třetí číslo Martinů Revue 2021 patří novému filmu

Poslední číslo časopisu Martinů Revue v roce 2021 se věnuje filmu Můj život s Bohuslavem Martinů, který měl v době příprav premiéru. Obsahuje rozhovor s režisérem Jakubem Sommerem, ve kterém vysvětluje svůj záměr přiblížit hudbu a osud skladatele širšímu a mladšímu publiku. Číslo dále informuje o posledním svazku souborného kritického vydání, kterým je partitura opery Ariadna, H 370. Článek Moniky Holé se zabývá zimními radovánkami manželů Martinů v zasněžené Poličce a osudem fotek, které při tom vznikly. Aleš Březina v rozhovorech probírá Martinů symfonie s Jakubem Hrůšou a operu Slzy nože, H 169 s Kateřinou Knežíkovou a Markétou Cukrovou, které se podíleli na její speciální „karanténní“ inscenaci s berlínským Deutsches Symphonie-Orchester.
Více
Zobrazuji aktuality 21 - 40 z 475
← Předchozí stránka   Další stránka →