NADACE BOHUSLAVA MARTINŮ

Dozorčí radaČLENOVÉ


PhDr. Ivan Ruml,
hudební redaktor a operní specialista ▼
PhDr. Ivan Ruml

Český novinář, operní redaktor, autor rozhlasových pořadů a televizních dokumentů Ivan Ruml se narodil v Českých Budějovicích. Studoval na Pražské konzervatoři a na Filozofické fakultě University Karlovy obory dějiny hudby a dějiny divadla. Byl redaktorem Československé tiskové kanceláře, hudebním redaktorem Československého rozhlasu, dramaturgem vydavatelství Supraphon, šéfredaktorem časopisu Musica a programovým dramaturgem České televize.

V současnosti připravuje pro české vysílání sobotní přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, dale operní programovou nabídku Evropské vysílací unie a sobotní operní večery na stanici Český rozhlas – Vltava. Jedenáct let autorsky vytvářel program Krásné hlasy, vysílaný každou neděli odpoledne. Spolupracuje s Českou televizí jako scénárista a tiskový mluvčí mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha zaměřeného na hudební programy. O tomto festivalu vytvořil televizní dokument z jeho historie, dále dokumentární film o české janáčkovské pěvkyni Libuši Domanínské, televizní program o historii Prodané nevěsty a Libuše, vedl hodinový rozhovor s legendární sopranistkou Dame Joan Sutherland  v cyklu Evropané a připravil dokument o pařížském uvedení Prodané nevěsty 2008.

Pracoval řadu let jako tiskový mluvčí české Chopinovy společnosti, o níž vytvořil hodinový document v jubilejním roce 2010. V současné době působí jako dramaturg  archivu České televize. Je autorem četných novinových a časopiseckých článků o klasické hudbě.


PhDr. Ludvík Kašpárek,
muzikolog a hudební publicista ▼
PhDr. Ludvík Kašpárek

Má na svém kontě dlouholetou praxi v českém hudebním životě. Je činný jako hudební kritik a publicista v denním a odborném tisku, je rovněž autorem odborných textů v koncertních programech České filharmonie a Pražských symfoniků (FOK). V letech 1968 – 1989 působil jako hudební redaktor  tehdejšího Československého rozhlasu.

V letech 1992-1999 byl tiskovým mluvčím České filharmonie, uváděl veřejné generální zkoušky orchestru a moderoval cykly koncertů určené mladým posluchačům. V letech 1999 – 2007 byl ředitelem východočeské Komorní filharmonie Pardubice, zároveň od roku 1999 působí jako dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.


Žofie Vokálková,
Žofie Vokálková

(1971)
Studovala flétnu na Konzervatoři v Praze u prof.Františka Malotína a dále ve Francii u Christiana Lardé a Švýcarsku u Jamese Galwaye.

K nejdůležitějším soutěžním oceněním patří 1. cena v  mezinárodní soutěži "Concertino Praga", 3. cena v mezinárodní soutěži vítězů evropských soutěží "Pacem in terris" v Německu a v mezinárodní soutěži "Pražské jaro" získala "Cenu hlavního města Prahy". V září roku 2000 získala jako první Evropanka Special Prize v prestižní soutěži "Web Concert Hall Competition" v New Yorku.
 Působila jako první flétnistka a solistka orchestrů Virtuosi di Praga a Symfonického orchestru hl.m.Prahy FOK.
Má za sebou řadu koncertních sólových vystoupení s našimi i zahraničními orchestry / Francie, Německo, Řecko, Španělsko, Rakousko, USA, Japonsko, U.A.E, Rusko, Gruzie, Litva ... /, je častým hostem významných mezinárodních festivalů.
Od roku 2009 je též zastupována americkou agenturou ConcertArtist v USA. V rámci amerických turné již vystoupila např. v Czech Center v New Yorku a na mnoha festivalech v USA.

V současné době se věnuje rozsáhlému projektu, který mapuje téma - tvorbu žen skladatelek napříč staletími. V České republice projekt zazněl v rámci komorní řady  České filharmonie, dále byl prezentován na velmi úspěšném turné v USA, Rusku, Německu a Litvě.
V roce 2013 získala ocenění „Žena regionu Středočeského kraje“ pořádané pod záštitou Senátu za dlouhodobý přínos v oblasti kultury.

Žofie Vokálková vede pravidelně mistrovské kursy a absolvuje sólová koncertní turné v Evropě, USA a Japonsku.
Na svém kontě má více než desítku sólových a komorních CD.